Nie jest łatwo wybrać telefon dla licealisty czy ucznia szkoły podstawowej. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia, w zależności od wieku dziecka i modeli, które mogą cię zainteresować.
Wytrzymałość
Dla młodszych i gimnazjalistów jest świetna alternatywa - smartwatch z GPS. Gadżet spełnia wszystkie funkcje telefonu (można zadzwonić lub wysłać wiadomość głosową), nie zakłóca koncentracji dziecka. Wraz z odpowiednią aplikacją, za pomocą zegarka dziecięcego, możesz śledzić położenie dziecka.
Wybór nowego telefonu nie jest łatwy nawet dla osoby dorosłej, ale mówimy o gadżecie dla dziecka. Producenci oferują obecnie różne telefony z dużym ekranem. Jeśli takie modele są odpowiednie dla uczniów szkół średnich, to dla młodszego dziecka niewygodne będzie trzymanie tak dużego gadżetu w jednej ręce, co oznacza, że ryzyko zepsucia smartfona wzrośnie. Jeśli więc chciałeś podarować swojemu dziecku przestarzały telefon i kupić sobie nowy, sprawdź, czy bezpiecznie będzie się mieścił w dłoni ucznia. Pamiętaj też, że oprócz wielkości ekranu, telefon ma też rozdzielczość, która decyduje o jakości obrazu. Zwróć też uwagę na wytrzymałość obudowy telefonu. Przyjrzyj się bliżej produktom z wyjątkowo mocnymi obudowami. A w przypadku niedrogich modeli, które prawdopodobnie nie przejdą testu wytrzymałości, kup etui ochronne.
Pojemność baterii
Rozmiar baterii mierzy się w miliamperogodzinach - większość sprzedawanych gadżetów ma pojemność od 1500 do 5000 mAh. 2400-3600 mAh całkowicie wystarczy dla uczniów. Na wycieczkę w góry bateria oczywiście nie wystarczy, ale na pracowity dzień szkolny te wskaźniki wystarczą. Jeśli mówimy o pierwszym telefonie dziecka, naucz go wieczorami ładować gadżet, a rano sprawdzaj, czy zabrał go ze sobą. Dorośli też zapominają o naładowaniu smartfona lub zostawiają go w pośpiechu podczas ładowania. Jednak w przypadku dziecka będziesz się martwić, jeśli nie będziesz mógł się do niego dodzwonić po szkole.
Szybkość działania i rozmiar pamięci
Młodsi uczniowie potrzebują telefonu, który nie zawiesi się i nie zepsuje podczas najprostszych czynności, na przykład dzwonienia czy ustawiania przypomnienia w kalendarzu. Starsze dzieci w wieku szkolnym potrzebują urządzenia, które poradzi sobie z przewijaniem kanału na Instagramie, surfowaniem po Internecie, a także pracą aplikacji związanych z osobistymi zainteresowaniami, grami. Dziś 1-2 gigabajty „RAM-u” dla nowoczesnego smartfona to już poziom krytyczny - takie urządzenie nie sprawdzi się z wieloma aplikacjami czy grami, ale poradzi sobie z prostymi zadaniami dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich.
Starsze dzieci powinny mieć urządzenie o pojemności co najmniej 4 GB. Zadbaj nie tylko o pamięć RAM, ale także o wystarczającą ilość miejsca GB do przechowywania informacji. Aplikacje dużo ważą, a jeśli telefon nie ma dużo pamięci wewnętrznej, to trzeba pomyśleć o dodatkowej karcie pamięci (w smartfonie musi być na nią specjalne gniazdo).
Smartfony z aparatami 5-8 megapikselowymi nadają się całkiem do zwykłych ujęć. Zdjęcia z 13-megapikselowego aparatu można już wkleić do albumu lub wrzucić na Facebooka.