Kiedy potrzebujesz kupić nowy Iphone. Warto, abyś zwrócił uwagę na kilka szczegółów. Wygląd Tak jak w przypadku wielu innych produktów Apple, najważniejszym czynnikiem w iPhone'ach jest jego elegancki wygląd. Najbardziej rzucającym się w oczy szczegółem jest oczywiście interfejs ekranu dotykowego. Używasz palców, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji iPhone'a: odtwarzacza muzyki, przeglądarki internetowej, kalendarza itp. Wygląd telefonu jest w przypadku Iphona niezwykle ważny. Pamiętaj też, że jest ten telefon komórkowy, to odtwarzacz muzyki, kamera, urządzenie z dostępem do Internetu i wiele więcej. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz całej tej zaawansowanej technologii i pod tym kątem dokonuj wyboru.

Interakcja

Ponieważ ekran dotykowy zasadniczo zajmuje całą długość iPhone'a, użytkownicy otrzymają szerszy obszar wyświetlania niż to, co oferuje typowy telefon z dostępem do Internetu. A przeglądarka renderuje strony internetowe w pełnym html - co oznacza, że strony będą wyglądać tak, jak na zwykłym komputerze.

Materiał korpusu

Najczęściej korpus budżetowego smartfona (a raczej jego tylny panel) jest wykonany z tworzywa sztucznego. Plastik (oczywiście wysokiej jakości i przyjemny w dotyku i wyglądzie) widać w urządzeniach na wyższym poziomie.

Rozdzielczość aparatu

Czasy, kiedy producenci smartfonów rywalizowali o rozdzielczość aparatów i podziwiano każdy dodatkowy megapiksel, minęły. Dziś nawet całkiem niedrogie telefony są w stanie tworzyć zdjęcia nie gorsze niż drogie flagowce. Wiele smartfonów do 1000 złotych jest wyposażonych w kamery o rozdzielczości 13-16 megapikseli, a to wystarcza aby zrobić dobrej jakości zdjęcie.

Ranking

Samsung Galaxy M21 - 4/64 GB*

Huawei P40 Lite - 6/128 GB

Redmi Note 8 Pro - 6/64 GB

Redmi Note 8T - 4/128 GB

Motorola One Action - 4/128 GB

Motorola Moto G8 Power - 4/64 GB

Xiaomi Mi A3 - 4/128 GB

Oppo A9 2020 - 4/128 GB

Honor 9X - 4/128 GB

Samsung Galaxy A40 - 4/64 GB

Pamięć

To ważny parametr, który wpływa na wydajność smartfona. Większość niedrogich i dobrych smartfonów na rynku ma pamięć na poziomie 2 GB. Wystarczy do rozmów, komunikatorów i surfowania po Internecie, ale może nie wystarczyć do nowoczesnych gier z dobrą grafiką. Abyśmy mogli używać telefonu bez zawieszeń i opóźnień, spójrz na modele z większą ilością pamięci RAM - 3-4 GB. Różnica w cenie może być niewielka, ale takie smartfony zauważalnie zyskują na wydajności.

Wbudowana pamięć

Jest to tak zwana lokalna pamięć telefonu. Zainstalowane aplikacje, pliki multimedialne z komunikatorów internetowych, zrzuty ekranu i zdjęcia są tam domyślnie zapisywane. Im większa objętość, tym więcej miejsca pozostanie na takie treści. W niedrogich smartfonach ilość pamięci wewnętrznej mieści się najczęściej w przedziale 32-64 GB, a w modelach nieco droższych sięga 128 GB. Nie warto jednak przepłacać za duże ilości pamięci - lepiej kupić kartę pamięci. Prawie wszystkie modele pozwalają na jej instalację.

Procesor

Podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, procesor w smartfonie określa moc przetwarzania urządzenia. Jednak samo taktowanie procesora nie przesądza o płynnej pracy telefonu, która zależy również od innych parametrów - ilości RAM-u, wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej itp. Z reguły budżetowe telefony nie mają zbyt wydajnych procesorów. Uważa się, że najbardziej optymalne procesory dla przeciętnego użytkownika powinny mieć taktowanie 1,8-2,2 GHz, ponad 2,5 GHz nadają się już do gier. Wadą smartfona z mocnym procesorem może być jednak zwiększony pobór prądu - będzie musiał być częściej ładowany.